PLACE |
Organization |
Boat Label |
Bow # |
ELAPSED TIME |
|
|
|
|
|
FIRST WAVE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mens Open 1x |
|
|
|
|
1 |
Rose City Rowing Club |
D. Ellis |
3 |
0:19:48 |
2 |
Portland Boat Club |
E. McCall |
1 |
0:20:54 |
|
|
|
|
|
Mens Masters (40+) 1x |
|
|
|
|
1 |
Station L Rowing Club |
A. Glasfeld |
4 |
0:21:15 |
2 |
Unaffiliated (USA) |
R. Schlichting |
5 |
0:21:35 |
|
|
|
|
|
Mens Most Excellent Masters (50+) 1x |
|
|
|
|
1 |
Ashland Rowing Club |
R. Lombardi |
6 |
0:21:37 |
2 |
Oregon Rowing Unlimited |
D. Trosper |
9 |
0:21:38 |
3 |
Oregon Association of Rowers |
D. Horton |
7 |
0:24:49 |
|
|
|
|
|
Mens Supreme Masters (60+) 1x |
|
|
|
|
1 |
Ashland Rowing Club |
j. sims |
10 |
0:23:08 |
2 |
Vancouver Lake Crew |
B. Farentinos |
13 |
0:24:02 |
3 |
Willamette Rowing Club |
S. Brown |
14 |
0:24:05 |
4 |
Carnegie Lake Rowing Association |
P. Goodbody |
11 |
0:25:45 |
5 |
Oregon Association of Rowers |
J. Stacey |
12 |
0:26:39 |
|
|
|
|
|
Mens Junior 1x |
|
|
|
|
1 |
Oregon Rowing Unlimited |
B. Pratt |
18 |
0:22:07 |
2 |
Ashland Rowing Club |
T. Sell |
16 |
0:22:09 |
3 (TIE) |
Lake Oswego Community Rowing |
J. Shimkus |
17 |
0:22:52 |
3 (TIE) |
Rose City Rowing Club |
J. George |
23 |
0:22:52 |
5 |
Rose City Rowing Club |
H. Prosser |
24 |
0:23:01 |
6 |
Rose City Rowing Club |
G. Dierks |
22 |
0:23:08 |
7 |
Oregon Rowing Unlimited |
F. Betton |
21 |
0:24:08 |
8 |
Oregon Rowing Unlimited |
B. Schreiner |
20 |
0:24:10 |
|
|
|
|
|
Womens Open 1x |
|
|
|
|
1 |
Station L Rowing Club |
C. Humblet |
25 |
0:21:39 |
|
|
|
|
|
Womens Masters (40+) 1x |
|
|
|
|
1 |
Unaffiliated (USA) |
J. Wallis |
26 |
0:23:25 |
|
|
|
|
|
Women's Masters (50+) 1x |
|
|
|
|
1 |
Portland Rowing Club |
B Kronick |
94 |
0:23:05 |
|
|
|
|
|
Womens Supreme Masters (60+) 1x |
|
|
|
|
1 |
Portland Boat Club |
M. McCormick |
27 |
0:24:29 |
2 |
Portland Boat Club |
A. Echeverria |
28 |
0:24:35 |
|
|
|
|
|
Womens Junior 1x |
|
|
|
|
1 |
Lake Oswego Community Rowing |
K. Smith |
34 |
0:24:54 |
2 |
Oregon Rowing Unlimited |
T. Schlichting |
36 |
0:25:38 |
3 |
Lake Oswego Community Rowing |
C. Condon |
33 |
0:25:54 |
4 |
Lake Oswego Community Rowing |
M. VanEaton |
35 |
0:26:07 |
5 |
Ashland Rowing Club |
A. Van Aken |
29 |
0:26:11 |
6 |
Oregon Rowing Unlimited |
C. McHenry |
37 |
0:27:29 |
7 |
Lake Oswego Community Rowing |
A. Adke |
32 |
0:28:13 |
8 |
Lake Oswego Community Rowing |
A. Stewart |
30 |
0:29:57 |
9 |
Lake Oswego Community Rowing |
R. Skene |
31 |
0:30:03 |
|
|
|
|
|
Mens 2- (Open, Collegiate, Jr., Masters) |
|
|
|
|
1 |
Lake Oswego Community Rowing |
S. Beltrane Laborde |
41 |
0:20:08 |
|
|
|
|
|
Mens 4+ (Open, Collegiate, Jr., Masters) |
|
|
|
|
1 |
Lake Oswego Community Rowing |
I. Savin |
42 |
0:20:47 |
2 |
Lake Oswego Community Rowing |
S. Schelonka |
44 |
0:23:15 |
3 |
Lake Oswego Community Rowing |
J. Kelley |
43 |
0:23:42 |
|
|
|
|
|
Womens 4+ (Open, Collegiate, Jr., Masters) |
|
|
|
|
1 (TIE) |
Corvallis Rowing Club |
J. Linse |
45 |
0:21:26 |
1 (TIE) |
Portland Womens Rowing |
H. Nunn |
47 |
0:21:26 |
3 |
Lake Oswego Community Rowing |
K. Knight |
46 |
0:22:21 |
|
|
|
|
|
Youth Scullers - Mixed 2x |
|
|
|
|
1 |
Oregon Rowing Unlimited |
Ulrich/Drake |
48 |
0:33:54 |
|
|
|
|
|
Youth Scullers - Womens Junior 1x |
|
|
|
|
1 |
Oregon Rowing Unlimited |
M. Schlichting |
49 |
0:31:27 |
|
|
|
|
|
Dog Paddle - Kayak (2 & 4 person) |
|
|
|
|
1 |
Portland Kayak & Canoe Team |
S. Mare |
51 |
1:11:20 |
2 |
Portland Kayak & Canoe Team |
H. Horton G COHEN |
52 |
1:11:23 |
3 |
Portland Kayak & Canoe Team |
H. Parker |
53 |
1:12:08 |
|
|
|
|
|
Dog Paddle - Kayak (1 person) |
|
|
|
|
1 |
Portland Boat Club |
B. Trismen |
56 |
1:11:09 |
|
|
|
|
|
SECOND WAVE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Men's Open 2x |
|
|
|
|
1 |
Station L Rowing Club |
D Constant |
67 |
0:19:04 |
2 |
Station L Rowing Club |
A. Glasfeld |
68 |
0:22:07 |
|
|
|
|
|
Mens Supreme Masters (60+) 2x |
|
|
|
|
1 |
Portland Rowing Club |
P. Creede |
70 |
0:19:28 |
|
|
|
|
|
Mens Junior 2x |
|
|
|
|
1 |
Lake Oswego Community Rowing |
S. Tuppan |
71 |
0:19:15 |
2 |
Oregon Rowing Unlimited |
A. Grill |
72 |
0:21:35 |
|
|
|
|
|
Mixed 2x |
|
|
|
|
1 |
Station L Rowing Club |
A Glasfeld |
75 |
0:20:33 |
2 |
Oregon Association of Rowers |
C. McCabe |
74 |
0:20:51 |
3 |
Station L Rowing Club |
E. McGrand |
76 |
0:21:40 |
4 |
Vancouver Lake Crew |
D. Johnston |
77 |
0:25:42 |
|
|
|
|
|
Womens Masters (40+) 2x |
|
|
|
|
1 |
Portland Womens Rowing |
A. Cole |
80 |
0:21:10 |
2 |
Station L Rowing Club |
J. Schaffer |
81 |
0:22:28 |
|
|
|
|
|
Womens Most Excellent Masters (50+) 2x |
|
|
|
|
1 |
Oregon Association of Rowers |
S. Zachem |
83 |
0:20:10 |
2 |
Ashland Rowing Club |
C. Lombardi |
82 |
0:20:47 |
|
|
|
|
|
Womens Junior 2x |
|
|
|
|
1 |
Ashland Rowing Club |
G. Carini |
87 |
0:20:56 |
2 |
Ashland Rowing Club |
A. Claypool-Conrad |
86 |
0:21:25 |
3 |
Ashland Rowing Club |
E. Wells |
85 |
0:22:36 |
|
|
|
|
|
Mens 4x (Open, Collegiate, Jr., Masters) |
|
|
|
|
1 |
Willamette Rowing Club |
S. Smith |
88 |
0:20:04 |
|
|
|
|
|
Womens 4x (Open, Collegiate, Jr., Masters) |
|
|
|
|
1 |
Lake Oswego Community Rowing |
J. Henderson |
89 |
0:24:42 |
|
|
|
|
|
Mixed 4x |
|
|
|
|
1 |
Ashland Rowing Club |
J. Cope |
90 |
0:19:34 |
2 |
Oregon Association of Rowers |
D. Lingenfelder |
91 |
0:20:18 |